Quantcast
Channel: Executive Club
Viewing all articles
Browse latest Browse all 193

NOŚMY CZAPKĘ W ZIMIE, CZYLI… JAK OBNIŻYĆ KOSZTY OCHRONY ZDROWIA? 29 LISTOPADA ODBYŁA SIĘ DEBATA LIDERÓW BRANŻY MEDYCZNEJ „SZLACHETNE ZDROWIE”

$
0
0

NOŚMY CZAPKĘ W ZIMIE, CZYLI… JAK OBNIŻYĆ KOSZTY OCHRONY ZDROWIA? 29 LISTOPADA ODBYŁA SIĘ DEBATA LIDERÓW BRANŻY MEDYCZNEJ „SZLACHETNE ZDROWIE” ORGANIZOWANA PRZEZ EXECUTIVE CLUB W WARSZAWSKIM HOTELU REGENT. PRZEDSTAWICIELE SEKTORA ZEBRALI SIĘ, BY ROZMAWIAĆ O PRZYSZŁOŚCI BRANŻY FARMACEUTYCZNEJ I MEDYCZNEJ, PROFILAKTYCE, INNOWACJACH I DIALOGU Z RZĄDEM.

Spotkanie otworzył Jan Staniłko, Zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, który mówił o priorytetach ministerstwa w kontekście ochrony zdrowia w Polsce i rozwoju branży farma ceutycznej. Zwrócił uwagę na współpracę polskiego przemysłu farmaceutycznego z globalnymi innowacyjnymi firmami w kontekście projektów znajdujących się na wczesnym etapie.

Kolejnym elementem była prezentacja prof. Henryka Skarżyńskiego – Konsultanta Krajowego w dziedzinie otorynolaryngologii dotycząca najnowszych technologii w dziedzinie telemedycyny.  Profesor przekonywał, że oznacza ona nową jakość opieki medycznej, bo daje możliwość stałego monitorowania wielu grup i wczesnego leczenia schorzeń takich jak Alzheimer oraz zapewnienia masowych badań populacyjnych jako narzędzia polityki zdrowotnej państwa, co w efekcie może obniżyć koszty opieki zdrowotnej. Ekspert mówił także o systemie telerehabilitacji wprowadzonym w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w 2004 Henryk Skarżyński przewidywał, że telerehabilitacja ma szansę stać się polskim wkładem w europejskie standardy medyczne. Prezentacja okraszona była nawet piosenką o telemedycynie kompozycji Krzesimira Dębskiego.

Dyskusja o ochronie zdrowia w Polsce i innowacjach w przemyśle farmaceutycznym, szczególnie w kontekście, jak podkreślił moderator, Mariusz Ignatowicz (PwC Polska) starzejącego się społeczeństwa. Czego powinniśmy się spodziewać w najbliższych latach?

Bogna Cichowska – Duma (INFARMA) powiedziała, że nie ma obawy deficytu myśli innowacyjnej podkreślając, że mają 7 tysięcy nowych leków na całym świecie, wciąż także są rejestrowane nowe molekuły. Dyrektor Generalna INFARMY podkreśliła, że sektor farmaceutyczny jest tym, który najwięcej wydaje swoich przychodów na rozwój i innowację. Grzegorz Rychwalski z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego był równie optymistyczny. „To dopiero początek” – powiedział – „przewiduję ekspansję na rynki zewnętrze poprzez działania innowacyjne i zwiększenie wolumenu leków” i zwrócił uwagę na możliwość produkcji leków generycznych na rynki trzecie, które nie mają regulacji. Irena Rej (Izba Gospodarczej „Farmacja Polska”) odniosła się do problematyki funkcjonowania aptek oraz zwróciła uwagę na fakt, że apteki nie są przygotowane na przechowywanie leków, a deficyt niektórych leków w aptekach jest skutkiem „odwróconego eksportu”. Dorota Hryniewiecka-Firlej (Pfizer Polska, INFARMA) na pytanie, czy trudno jest przekonać ministerstwo do projektów odpowiedziała, że temat ochrony zdrowia nie jest u nas traktowany systemowo i zachęcała wszystkich do myślenia szerzej o zdrowiu. Podstawą powinna być profilaktyka i wprowadzenie rozwiązań systemowych, które wpłyną na zwiększenie oszczędności w budżecie – powiedziała. Jan Staniłko (Ministerstwo Rozwoju) odniósł się do debaty w kontekście przemysłu i porównał pacjenta z samochodem. Nieuchronna jest dyskusja o priorytetach ochrony zdrowia – powiedział – a ta rządzą „mechanicy samochodowi”. Lepiej jest stawiać na profilaktykę i zdrowe życie niż potem „złomować” bo opłaty są wysokie. Dyrektor zwrócił także uwagę na problem starzejącego się społeczeństwa lekarzy.  Małgorzata Gałązka-Sobotka – (Centrum Kształcenia Podyplomowego, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uczelnia Łazarskiego) powiedziała, że cieszy się, że rozpoczęto debatę o sektorze zdrowia jako o gałęzi gospodarki. Potrzebujemy więcej pieniędzy na leczenie i gwarantowaną rehabilitację na czas, a inwestycje w innowacje sprawią, że staniemy się bogatszym krajem. O zmianach i nowych przepisach w gorzkim tonie wypowiedział się Andrzej Sokołowski (Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych), który skarżył się na podejście ministerstwa do szpitali prywatnych, mówiąc, że nowe przepisy praktyczne uniemożliwiają funkcjonowanie szpitali prywatnych. Henryk Skarżyński mówił o działaniach Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Dzięki niemu – jak mówił – pacjent jest lepiej wyedukowany. Ponownie też podkreślał konieczność wczesnego leczenia jako tańszego leczenia. Zwrócił uwagę na to, że istnienie rynku niepublicznego stymuluje do rozwoju rynek publiczny. Najważniejszy jest zespół tworzony od podstaw – podkreślił.

Na koniec moderator poprosił prelegentów o krótkie podsumowanie i wyrażenie obaw albo nadziei na przyszłość. Uczestnicy debaty byli niemal zgodni – najważniejszy jest dialog z rządem i ministerstwami oraz zwiększenie stabilności i przewidywalności, które powinny być zagwarantowane przez państwo.



Partner Strategiczny



pfizer1

 

Partnerzy


CPlogo_Gray_RGB_300

 

pwc-K100

 

Partner Wieczoru


OSSP

 

Współorganizatorzy


Organizator: Executive Club

Współorganizatorzy: Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego

Partner strategiczny: Pfizer Polska

Partnerzy: Kancelaria CMS, Coloplast, PwC Polska

Partner wieczoru: Lease Plan

Patroni medialni: Manager, Polish Market, kierunekfarmacja.pl, przemysł farmaceutyczny, biotechnologia.pl, Wydawnictwo Medyczne Borgis, Newseria, Czasopismo Służba Zdrowia

baner

Kontakt dla mediów:
Julia Domagała
Manager ds. komunikacji
tel. kom. 509 031 577
e-mail: juliadomagala@executive-club.com.pl

O Executive Club:
Executive Club jest organizacją zrzeszającą przedstawicieli top managementu, reprezentujących najważniejsze polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa. Począwszy od roku 2005 w Klubie skupieni są liderzy biznesu o ugruntowanej pozycji, którzy swoimi działaniami wyznaczają kierunki rozwoju polskiej gospodarki. Klub organizuje dla swoich członków spotkania cykliczne, by umożliwić im wymianę idei oraz nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Jest też liderem w organizacji konferencji branżowych, dedykowanych różnym gałęziom gospodarki.

Więcej informacji na stronie: www.executive-club.com.pl


Viewing all articles
Browse latest Browse all 193

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra